Це варто почитати

Леся Українка: 150 імен

Великодній хліб: усе, що ви хотіли знати про паску

 У «Кайдашевій сім'ї» є персонаж — баба Палажка (схожа на провідницю Вєрку Сердючку, хоча... там всі на неї схожі через сварливость і комічність). Однак Палажка була дуже богомольною, вона ходила до Києва в Лавру і вірила, що «як хто істиме щороку в Києві паску, та ще й умре на великоднім тижні, той піде просто в рай, бо на великоднім тижні царських врат не зачиняють, і в церкві, і в раю; душа через царські врата так і полетить просто в рай».

Вам у дитинстві не казали, що якщо спробувати 12 різних пасок і загадати бажання, то воно обов'язково здійсниться?



У Біблії нічого не сказано про паску і про яйця. Ці символи прийшли до нас із часів язичництва. Давні українці були хліборобами, і тому свята в них пов'язувалися з порою року. Навесні пробуджується природа. Звичайно ж, час закликати родючість!

Так ось у язичників здобний стовпець — це фалічний символ, що уособлює чоловіче начало. Що означає біла поливка, сподіваюсь, пояснювати не треба?

Приготування паски — сакральне дійство, справжній обряд. Господині спроводжували всіх із хати, щоб ніхто не «лякав» тісто. Посадивши хліб у піч, жінки підстрибували, щоб паска була вищою, а також намагалися не сідати (щоб тісто не осіло).

По тому, як паска зійшла, пророкували майбутнє: якщо паска впала, то це символізувало сильну хворобу або смерть когось із сім'ї.

Викидати священний хліб було заборонено. Крихти паски закопували на городі чи в полі для кращого врожаю або віддавали тваринам.

У християнстві нівелювали язичницький складник традиції випікання великоднього хліба. Але саму паску залишили, тепер вона символізує незриму присутність Ісуса.

Новини із давніх газет

#великдень #паска #паска2022 #великдень2022 #україна

Коментарі