–
Блог
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Григорій Савич — найзагадковіша постать у літературі й філософії.
Що про нього ми знаємо? Мандрівний філософ. 500 гривень. Харківський пед. Максимум — ідея "сродної праці" в байці "Бджола та Шершень". Усе...
Проте якщо заглибитися, то можна накопати чимало цікавих фактів про харківського гіпстера.
🔰 Уже в 16 років вступив до Києво-Могилянської академії. Грав на музичних інструментах, мав чудовий голос, вчив мови.
🔰 Як учитель Харківського колегіуму мав власну систему оцінювання. Замість балів він описував своїх учнів так: "весьма туп", "сущий бестолковщина", "весьма остр", "зверок вострое" (тобто хапає знання на льоту), "весьма понят", "туповат", "туп", "негоден", "не понят" тощо. Але учні його любили, незважаючи на це 😊
🔰 1741 року він пройшов конкурсний відбір у Глухові і потрапив у придворну капелу російської імператриці Єлизавети. Однак утік звідти через небажання брати участь у придворному плазуванні.
🔰 Григорій Сковорода свідомо вирішив не пов’язувати себе шлюбом та родинними обов’язками. Кажуть, він навіть втік з-під вінця в день свого одруження.
🔰 Цариця Катерина ІІ забажала побачити філософа особисто. Він прибув на її запрошення до палацу і дуже принизив. Коли цариця зайшла до зали, усі вклонилися, крім Сковороди. На запитання Катерини, чому він не кланяється, відповів: “Не я бажав тебе бачити, а ти сама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся?”
🔰 Сковорода був вегетаріанцем: не вживав м’яса й риби, їв тільки городину, фруктові плоди чи молочні страви, та й то аж після заходу сонця.
🔰 Провів понад 20 років у мандрах, зупинявся у своїх знайомих та учнів.
🔰 Жив дуже аскетично, одягався просто, але зі смаком, спав по 4 години на добу, завжди ходив пішки, маючи при собі сопілку.
🔰 Григорій Савич багато писав, хоч за життя не видав жодної своєї книжки!
🔰 У 72 роки він точно вказав день своєї смерті, підготувався до відходу та викопав собі могилу. Заповів написати на ній: «Світ ловив мене, та не спіймав».
🔰 Найпопулярніше слово у творчості Григорія Савича — "серце"; налічено аж 1146 його вживань у різних формах.
🔰Росіяни обстріляли музей Григорія Сковороди в Сковородинівці у ніч з 6 на 7 травня 2022 року.
Коментарі
Дописати коментар